SVF331R3K2CKU2R OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 176-LQFP Exposed Pad. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tape & Reel (TR). In the CPU, there are 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. Vybrid, VF3xxR is its series number. Core-wise, this CPU has a ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 processor. It has LPDDR2, DDR3, DRAM RAM controllers. A CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories.
SVF331R3K2CKU2R FeaturesARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 Core
SVF331R3K2CKU2R ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SVF331R3K2CKU2R Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Vybrid, VF3xxR |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Speed | 266MHz, 133MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |