MPC8545VJAQGD OverviewDue to its 783-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC85xx series. PowerPC e500 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2, SDRAM. Featuring DUART, I2C, PCI, RapidIO interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. MPC8545 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 783. 32-Bit is its architecture. According to datasheets, the micro processor requires 1.11.8/2.52.5/3.3V power sources.
MPC8545VJAQGD FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
MPC8545VJAQGD ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8545VJAQGD Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | MPC8545 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Power Supplies | 1.11.8/2.52.5/3.3V |
| Speed | 1.0GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Bit Size | 32 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2, SDRAM |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI, RapidIO |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |