P2041NSE7PNAC OverviewPacked in 780-BBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 4 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the QorIQ P2 series. This CPU is cored with a PowerPC e500mc processor. This CPU uses DDR3, DDR3L RAM controllers. To serve better this microprocessor features DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI interfaces. This CPU runs I/O at 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V.
P2041NSE7PNAC FeaturesPowerPC e500mc Core
P2041NSE7PNAC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P2041NSE7PNAC Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 780-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P2 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Speed | 1.5GHz |
| Core Processor | PowerPC e500mc |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (5), 10Gbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 4.2 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |