MPC8560VT667LB OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 784-BBGA, FCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC85xx series. The CPU is cored with a PowerPC e500 processor. The CPU uses DDR, SDRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART. In this CPU, I/O is set to 2.5V 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC8560 if you are looking for variants.
MPC8560VT667LB FeaturesPowerPC e500 Core
MPC8560VT667LB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8560VT667LB Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Package / Case | 784-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8560 |
| Speed | 667MHz |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Voltage - I/O | 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, SDRAM |
| Additional Interfaces | I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |