MPC8569CVTANKGB OverviewDue to its 783-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC85xx series. PowerPC e500v2 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR2, DDR3, SDRAM. Featuring DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. MPC8569 is a good way to search for variants of the microprocessor. Suppliers offer the package 783-FCPBGA (29x29).
MPC8569CVTANKGB FeaturesPowerPC e500v2 Core
MPC8569CVTANKGB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8569CVTANKGB Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8569 |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (8), 1Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, MMC/SD, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |