SVF512R3K1CMK4 OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 364-LFBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~85°C TA. In the Vybrid, VF5xxR series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of LPDDR2, DDR3, DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search SVF512 for variants of the embedded microprocessor. In total, 364 terminations have been made. Using a 3.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. The maximum supply current of this microprocessor is 3.6V. With a 16 width external data bus, this CPU has a wide external data bus.
SVF512R3K1CMK4 FeaturesARM® Cortex®-A5 Core
SVF512R3K1CMK4 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SVF512R3K1CMK4 Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 364-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Vybrid, VF5xxR |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 364 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SVF512 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B364 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Speed | 400MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |