MPC9109AC OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 32-LQFP-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 250MHz. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 2.375V~3.465V. Its main function is Intel CPU Servers. A value of LVCMOS is intended as an output. In order to search for information, you will use the base part number MPC9109. In order to supply this device package to the company, 32-TQFP (7x7) is its supplier.
MPC9109AC FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
MPC9109AC ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MPC9109AC application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9109 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:18 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Published | 2003 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Input | LVCMOS |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Propagation Delay (tpd) | 4.9 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 18 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |