PI6C557-03ALE OverviewYou can find it in the package Tube. A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. Clock program has 16 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 200MHz frequency. -40°C~85°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 3V~3.6V. In this component, Ethernet, PCI Express (PCIe) is the primary function. The output is set to HCSL, LVDS. 2017 parts of this part have been published. The base part number PI6C557 is the place where you can start your search for information. The Surface Mount mount is recommended. 16 pins are present on the device. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V.
PI6C557-03ALE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
PI6C557-03ALE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C557-03ALE application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2017 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PI6C557 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 95mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | HCSL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |