MPC940LFA OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 32-LQFP-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 250MHz. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 2.375V~3.465V. Its main function is Intel CPU Servers. A value of LVCMOS is intended as an output. A total of 2001 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number MPC940. In order to supply this device package to the company, 32-LQFP (7x7) is its supplier.
MPC940LFA FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
MPC940LFA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC940LFA application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC940 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:18 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |