MPC9456AC OverviewIt's a electronic part of the 32-LQFP package. It's packaged in the form of a Tray. The maximum value for normal operation is 250MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer, PLL is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. Its output is LVCMOS. It is a member of the MPC9456 family.
MPC9456AC FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MPC9456AC ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MPC9456AC Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer, PLL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9456 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |