MPC9824ACR2 OverviewThere is a TQFP-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. 32 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 200MHz. There have been 2003 publications of this part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 32 pins. As a result, it includes 32 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below -40°C. Temperatures below 85°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 3.3V. A supply voltage of 3.465V is used for this part. Maintaining a supply voltage greater than 3.135V is required. A maximum current of 6.5mA is available from the supply.
MPC9824ACR2 FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MPC9824ACR2 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MPC9824ACR2 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Supply Current-Max | 6.5mA |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |