SY87700LZG OverviewThe package Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 175Mbps. There is a wide range of operating temperatures for -40°C~85°C. Components can produce voltages of 3.15V~3.45V. Its main function is Ethernet, SONET/SDH, ATM applications. A value of PECL is intended as an output. A total of 2007 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number SY87700. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. A device with 28 pins is designed. Minimum working temperature must not be below -40°C. Temperatures below 85°C should be used. A 3.3V supply voltage should be maintained. Devices in this family belong to the Clock & Timer ICs series. There are AnyRate® parts in a series. The part is operated under 3.45V in terms of voltage supply. Circuits application is imperative that the device is always supplied wCircuits applicationh voltage greater than 3.15V. This element consists of 2 elements in total. In order to supply this device package to the company, 28-SOIC is its supplier.
SY87700LZG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of PECL
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
SY87700LZG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY87700LZG application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Frequency - Max | 175Mbps |
| Package | Tube |
| Base Product Number | SY87700 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | AnyRate® |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Base Part Number | SY87700 |
| Output | PECL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Nominal Supply Current | 230mA |
| Frequency (Max) | 175Mbps |
| Max Input Voltage | 4V |
| Input | PECL, TTL |
| Product Type | Timers & Support Products |
| Ratio - Input:Output | 3:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, ATM applications |
| Product Category | Timers & Support Products |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |