MPY534LH OverviewIt is embedded in the TO-100-10 Metal Can package for cost-effectiveness.4-Quadrant bits per stage are frequently used.It operates with the supply voltage of 15V.The nominal negative supply voltage of -15V is provided.The frequency range of 3MHz is occupied by a modulated radio-frequency signal.ANALOG MULTIPLIER OR DIVIDER works as its analog IC type.The allowable maximum operating temperature reaches 70°C.The maximum supply voltage is kept at 18V for normal operation.As a member of MPY series, it is a well-known part used in a wide range of applications.
MPY534LH FeaturesSupplied in the TO-100-10 Metal Can package
Bandwidth of 3MHz
MPY534LH ApplicationsThere are a lot of BURR-BROWN CORP
MPY534LH Analog Multipliers & Dividers applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition and subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator and differentiator circuits
Logarithmic and exponential operation circuits
Multiplication and division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Package / Case | TO-100-10 Metal Can |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | TO-100-10 |
| Number of Terminals | 10 |
| Package | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Burr Brown |
| Series | MPY |
| JESD-609 Code | e0 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | WIRE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| JESD-30 Code | O-MBCY-W10 |
| Function | Analog Multiplier |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Power Supplies | +-15V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 8V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG MULTIPLIER OR DIVIDER |
| Bandwidth | 3MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 6mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -18V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -8V |
| Positive Input Voltage-Max | 12V |
| Negative Input Voltage-Max | -12V |
| Number of Bits/Stages | 4-Quadrant |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 10 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | COMMERCIAL |