MSC7116VM800 OverviewIt is a type of electronic component available in package 400-LFBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in SC1400 Core, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~105°C TJ ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The StarCore series contains this digital signal processor.Many related parts can be identified by using the MSC7116 part number as a base.
MSC7116VM800 FeaturesSupplied in the 400-LFBGA package
MSC7116VM800 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC7116VM800 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Supplier Device Package | 400-MAPBGA (17x17) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | SC1400 Core |
| Base Part Number | MSC7116 |
| Interface | Host Interface, I2C, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 400kB |
| Clock Rate | 200MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |