TMS320DM8147SCYE0 OverviewIt is a type of electronic component available in package 684-BFBGA, FCBGA.Packaging method Tray is provided.With its association with Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~90°C TJ will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 1.5V 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.The DM81x Video SOC, DaVinci™ series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 684.It is supplied with voltage by 1.2V.In this component, there are pins for 684.This configuration contains 684 pins.By using its base part number of 320DM8147, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 720MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.1.1/1.35V electric power powers it.The 6 UART channels support synchronous serial communication with configurable data formats and rates.
TMS320DM8147SCYE0 FeaturesSupplied in the 684-BFBGA, FCBGA package
TMS320DM8147SCYE0 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM8147SCYE0 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 684-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 684 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DM81x Video SOC, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 684 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 720MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320DM8147 |
| Pin Count | 684 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.1/1.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, MMC/SD/SDIO, SATA, SPI, UART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 6 |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| Voltage - Core | 1.1V 1.2V 1.35V |
| On Chip Data RAM | 1.08MB |
| Clock Rate | 600MHz DSP, 720MHz ARM® |
| Height | 3.06mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |