MSC8151SVT1000B OverviewIt is a type of electronic component available in package 783-BBGA, FCBGA.Packaging method Tray is provided.With its association with SC3850 Single Core, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~105°C TJ will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 2.50V refers to the input or output voltage.The StarCore series incorporates this digital signal processor.By using its base part number of MSC8151, many related parts can be identified.
MSC8151SVT1000B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8151SVT1000B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC8151SVT1000B DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | SC3850 Single Core |
| Base Part Number | MSC8151 |
| Interface | Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART |
| Voltage - I/O | 2.50V |
| Non-Volatile Memory | ROM (96kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 1GHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |