ADBF531WBBZ406 OverviewThe fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.It is essential that -40°C~85°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the Blackfin® series, this digital signal processor is included.With its base part number ADBF531, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 400MHz, it has been designed specifically.It is recommended to operate at a lower temperature than 85°C.It should operate at a temperature greater than -40°C.
ADBF531WBBZ406 FeaturesADBF531WBBZ406 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADBF531WBBZ406 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Series | Blackfin® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | ADBF531 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (1kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 52kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |