MSC8254TVT1000B OverviewAn electronic component available in package 783-BBGA, FCBGA.Tray packaging is provided for it.Its SC3850 Quad Core status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~105°C TJ, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 2.50V.There are several digital signal processors in the StarCore series, including this one.The base part number MSC8254 can be used to identify many associated parts.
MSC8254TVT1000B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8254TVT1000B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC8254TVT1000B DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | SC3850 Quad Core |
| Base Part Number | MSC8254 |
| Interface | Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART |
| Voltage - I/O | 2.50V |
| Non-Volatile Memory | ROM (96kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 1GHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |