CS48560-CQZR OverviewIt is a type of electronic component available in package 48-LQFP.There is a packaging method of Tape & Reel (TR) provided with it.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~70°C TA ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The CS485xx series contains this digital signal processor.Its uses have 48 terminations.The voltage supplied by 1.8V is used to operate it.Pins are available for 48 components.In its configuration, 48 pins can be found.Many related parts can be identified by using the CS48560 part number as a base.150MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.The device operates on a voltage of 3.3V as its supply voltage.
CS48560-CQZR FeaturesSupplied in the 48-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
CS48560-CQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS48560-CQZR DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CS485xx |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS48560 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Interface | I2C, SPI |
| RAM Size | 96kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 24576 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Voltage - Core | 1.80V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |