![]()
Add to cart |
The MSP430AFE253IPW is a mixed signal microcontroller with three independent 24-bit sigma-delta ADCs, one 16-bit timer, one 16-bit hardware multiplier, a USART communication interface, a watchdog timer, and 11 I/O ports.
Up to Three 24-Bit Sigma-Delta Analog-to-Digital Converters (ADCs) With Differential PGA Inputs
16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
Serial Communication Interface (USART), Asynchronous UART or Synchronous SPI Selectable by Software
16-Bit Hardware Multiplier
Brownout Detector
Supply Voltage Supervisor and Monitor With Programmable Level Detection
Serial Onboard Programming, No External Programming Voltage Needed Programmable Code Protection by Security Fuse
On-Chip Emulation Module
Five Power-Saving Modes
Ultra-Fast Wake-up From Standby Mode in Less Than 1 μs
16-Bit RISC Architecture, up to 12-MHz System Clock
Basic Clock Module Configurations
Low Supply Voltage Range: 1.8 V to 3.6 V
Ultra-Low Power Consumption
General Uses
Industrial
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 12MHz |
| Pin Count | 24 |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 11 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 4.5mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 3x24b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Number of Programmable I/O | 11 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |