![]()
Add to cart |
The STM32F042F6P6 microcontrollers have an ARM? Cortex?-M0 32-bit RISC CPU running at 48 MHz, high-speed embedded storage (up to 256 Kbytes of Flash memory and up to 32 Kbytes of SRAM), and a wide range of upgraded peripherals and I/Os. Standard communication interfaces (up to two I2Cs, two SPIs, and up to six USARTs) are available on all devices, as well as one 12-bit ADC, seven general-purpose 16-bit timers, and one advanced-control PWM timer.
From a 2.4 to 3.6V power supply, the STM32F042F6P6 microcontrollers work in the temperature range of -40 to +85 °C. Low-power applications can be designed thanks to a wide collection of power-saving options.
Core: Arm? 32bit Cortex?-M0 CPU, frequency up to 48MHz
CRC calculation unit
2V to 3.6V digital and I/O, VDDA = from VDD to 3.6V analog supply (reset and power management)
Power-on/Power down reset (POR/PDR), programmable voltage detector (PVD)
4 to 32MHz crystal and internal 40KHz RC oscillator, 32KHz oscillator for RTC with calibration
All mappable on external interrupt vectors (up to 24 fast I/Os with 5V tolerant capability)
5ch DMA controller, one 12bit, 1.0μs ADC (up to 10 channels)
Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/standby
Temperature range from -40°C to 85°C
HDMI CEC wakeup on header reception, Serial Wire Debug (SWD)
Programmable logic
Mixed-signal applications
Smart appliances
Industrial
Automotive
Security
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Lighting, Medical
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Max Power Dissipation | 263mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | STM32F04 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | CANbus, HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.6mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |