MSP430F1121AIDWR OverviewThere is a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available. The board has 14 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. MSP430x1xx-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 4KB 4K x 8 + 256B. Powered by a MSP430 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 20. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 2.2V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 4kB. Performing well when operated at frequency 8MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 20 pins that can be accessed. It comes with 1 timers/counters that can be set up. The pins counted are 20. There are 14 Programmable I/Os on this computer. In addition, it has 8 UART channels to choose from.
MSP430F1121AIDWR Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F1121AIDWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F1121AIDWR Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430x1xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | UART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 14 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 14 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |