![]()
Add to cart |
The STM32F103ZFH6 incorporates the high-performance ARM Cortex -M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte and SRAM up to 96 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer three 12-bit ADCs, ten general-purpose 16-bit timers plus two PWM timers, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs, three SPIs, two I2Ss, one SDIO, five USARTs, a USB, and a CAN. The STM32F103ZFH6 XL-density performance line family operates in the –40 to +105 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows for the design of low-power applications. These features make the STM32F103ZFH6 high-density performance line microcontroller family suitable for a wide range of applications such as motor drives, application control, medical and handheld equipment, PC and gaming peripherals, GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, and video intercom.
Memories
96 Kbytes of SRAM
4-to-16 MHz crystal oscillator
Internal 8 MHz factory-trimmed RC
Internal 40 kHz RC with calibration
Clock, reset and supply management
768 Kbytes to 1 Mbyte of Flash memory
2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
32 kHz oscillator for RTC with calibration
Core: ARM? 32-bit Cortex? -M3 CPU with MPU
Single-cycle multiplication and hardware division
POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
Flexible static memory controller with 4 Chip Select. Supports Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
Automotive
Enterprise systems
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 768kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 112 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 768KB 768K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 21x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.7mm |
| Length | 10.15mm |
| Width | 10.15mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |