MSP430F2012IRSAR OverviewThe package is in 16-VQFN Exposed Pad format. The MCU has 10 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the MSP430F2xx series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 2KB 2K x 8 + 256B. The MSP430 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 16 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 2.2V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 2kB memory. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 16MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 16 pins on the chip through the 16 pins. It is equipped with 1 timers and counters. It consists of 16 pins. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels. The device contains 8 A/D converters.
MSP430F2012IRSAR Features16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2012IRSAR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2012IRSAR Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 46.011276mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Number of Programmable I/O | 10 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |