MSP430F2013TRSAT Overview16-VQFN Exposed Pad-packages are available. There are 10 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~105°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430F2xx series. This program memory has a size of 2KB 2K x 8 + 256B, which indicates what the size of the program memory is. MSP430 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 16 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 2.2V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 2kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 16 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 1 timers/counters. It has 16 pins in total. With 0 UART channels, it has all the features you may need. There is a set of 4 A/D converters on the device.
MSP430F2013TRSAT Features16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2013TRSAT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2013TRSAT Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 46.011276mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 2kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 2KB 2K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 10x16b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |