TM4C1231H6PZIR OverviewThe package has a 100-LQFP shape. With 69 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The Tiva™ C series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 256KB 256K x 8. There's a ARM® Cortex®-M4F Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 100 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 1.2V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 256kB. It is possible to find alternatives to the base part number M4C1231 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 80MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 100 pins on the chip. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the CORTEX-M4F CPU. This device features a ARM core architecture. As far as UART channels are concerned, it has 8. It has a set of 22 A/D converters on board the device. A chip with 12 bits has 12 bits in total.
TM4C1231H6PZIR Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C1231H6PZIR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C1231H6PZIR Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C1231 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 69 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 22x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Number of A/D Converters | 22 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |