MSP430F2121IDWR OverviewA 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is included. In total, it has 16 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. MSP430F2xx series components belong to this electrical component. Its program memory size is 4KB 4K x 8 + 256B. There is a MSP430 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 20 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 4kB memory size belongs to the part. A good performance can be achieved at a frequency of 16MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 20 pins that are accessible. A total of 1 timers/counters are included in the package. A total of 20 pins are present. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. The device has 0 UART channels.
MSP430F2121IDWR Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2121IDWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2121IDWR Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | UART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |