STR912FAW42X6 OverviewThis Microcontroller comes in a 128-LQFP package. This Microcontroller has 80 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STR9 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM9® Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 128 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 1.8V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number STR912. MCU's frequency is 96MHz. The pin number of the component remains 128. It counts 128 pins. It has a ARM core architecture integrated into it. It enjoys 3 UART channels. It has a total of 8 ADC channels. 4 PWM channels are used by the device. 2 I2C channels are integrated by the part.
STR912FAW42X6 Features128-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STR912FAW42X6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STR912FAW42X6 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STR9 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Frequency | 96MHz |
| Base Part Number | STR912 |
| Pin Count | 128 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~2V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM9® |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |