![]()
Add to cart |
The von-Neumann common memory address bus (MAB) and memory data bus (MDB) are used by the MSP430 to link to peripherals, a flexible clock system, a 16-bit RISC CPU, and other components (see Figure 1). The MSP430 provides options for difficult mixed-signal applications by coupling a contemporary CPU with modular memory-mapped analog and digital peripherals.
MSP430F2232IDA Features
The working file bottleneck is removed with a large register file.
Compact core design lowers cost and power usage
Designed with high-level programming in mind.
Only seven addressing modes and 27 basic instructions.
A large number of vectored interrupts
Switching applications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 203.804722mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 38 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.55mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 12 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 6 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.2mm |
| Thickness | 1.15mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |