![]()
Add to cart |
Utmel Electronics' distribution of the MSP430G2101IPW14. It is within the MCU subcategory of microcontrollers. Numerous industries, including industrial pro audio, video & signage enterprise systems enterprise machines personal gadgets tablets, use it. Additionally, the primary specifications of this component are timer 14-TSSOP, 16 MHz MCU, 1KB Flash, and 128B SRAM. It is also environmentally friendly and RoHS compliant (lead-free).
Package: TSSOP14
Package/Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Device Package: 14-TSSOP
RoHS: Lead free / RoHS Compliant
Industrial
Enterprise systems
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 14 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Memory Size | 1kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 1KB 1K x 8 |
| Bit Size | 16 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 10 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |