![]()
Add to cart |
The Texas Instruments MSP430? family of ultra-low-power microcontrollers comprises a number of components with various peripherals geared at a range of applications. The architecture is optimized to achieve longer battery life in portable measuring applications when paired with five low-power modes. The device has a potent 16-bit RISC processor, 16-bit registers, and constant generators that all help to provide the highest possible code efficiency.
Wake-up from low-power modes to active mode is possible in less than one second because of the digitally controlled oscillator (DCO).
An ultra-low-power microcontroller featuring two integrated 16-bit timers, a single USCI, a flexible analog comparator, and 32 I/O pins is the MSP430F2370IRHAR series.
16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
16-Bit Timer_B With Three Capture/Compare Registers
On-Chip Comparator for Analog Signal Compare Function or Slope Analog-to-Digital (A/D) Conversion
Low Supply Voltage Range: 1.8 V to 3.6 V
Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 270 μA at 1 MHz, 2.2 V
– Standby Mode: 0.7 μA
– Off Mode (RAM Retention): 0.1 μA
Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 μs
16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
Basic Clock Module Configurations
– Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies to ±1%
– Internal Very-Low-Power Low-Frequency (LF) Oscillator
– 32-kHz Crystal
– High-Frequency (HF) Crystal up to 16 MHz
– Resonator
– External Digital Clock Source
– External Resistor
There are a lot of Texas Instruments MSP430F2370IRHAR Microcontroller applications. MSP430F2370IRHAR MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Tape drives
Electromechanical control
Smartphones
Process control devices
Copiers
Microwave ovens
Washing machine
Digital set-top boxes
Automatic braking system
Aerospace navigation systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 103.986051mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.55mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |