![]()
Add to cart |
With its innovative low-energy accelerator (LEA) for digital signal processing, the MSP430FR5962IRGZR microcontrollers (MCUs) push the boundaries of low power and performance. This accelerator offers 40 times the performance of Arm? Cortex?-M0+ MCUs, enabling programmers to analyze data effectively utilizing advanced techniques like FFT, FIR, and matrix multiplication. With a free optimized DSP library available, implementation requires no DSP experience. These devices also provide additional room for complex applications and flexibility for the simple installation of over-the-air firmware updates thanks to their up to 256KB of unified memory with FRAM.
? extremely low-power writing
? Quick writing @ 125 nanoseconds per word (64 KB in 4 ms)
? Flexible memory allocation for data and program code
? 1015 write cycles without stopping
? Nonmagnetic and radiation-proof
? Grid architecture
? Automation and control of factories
? Automating buildings
? Wearable activity and fitness tracker
? Wearable technology
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MSP430 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal/External |
| Number of I/O | 40 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 131072 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |