MSP430F2418TPMR OverviewA 64-LQFP package is included. In total, it has 48 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~105°C TA. MSP430F2xx series components belong to this electrical component. Its program memory size is 116KB 116K x 8 + 256B. There is a MSP430 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 116kB memory size belongs to the part. A good performance can be achieved at a frequency of 16MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 64 pins that are accessible. A total of 2 timers/counters are included in the package. A total of 64 pins are present. The Microcontroller has 8 A/D converters. There are 2 serial I/Os on the IC part.
MSP430F2418TPMR Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F2418TPMR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F2418TPMR Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 116kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 116KB 116K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.595mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |