STM32F405VGT6W Overview100-LQFP-packages are available. There are 82 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the STM32F4 series. This program memory has a size of 1MB 1M x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M4 Core processors are used in MCU. The part has a memory size of 1MB. The base part number STM32F405 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 168MHz. In this chip, 100 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 14 timers/counters. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. With 2 UART channels, it has all the features you may need. In total, it has 16 ADC channels for the measurement of signals. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 6 channels. As part of the design, the part has been designed to feature 3 channels for I2C communication.
STM32F405VGT6W Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F405VGT6W ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F405VGT6W Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F405 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |