MSP430F412IPMR OverviewThere is a 64-LQFP package available. The board has 48 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. MSP430x4xx-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 4KB 4K x 8 + 256B. Powered by a MSP430 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 4kB. Performing well when operated at frequency 8MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. It comes with 2 timers/counters that can be set up. The pins counted are 64. There are 48 Programmable I/Os on this computer. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ. In addition, it has 8 UART channels to choose from.
MSP430F412IPMR Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F412IPMR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F412IPMR Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | UART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 48 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |