STM32F401CCU6TR OverviewThis Microcontroller comes in a 48-UFQFN Exposed Pad package. This Microcontroller has 36 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F4 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M4 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 48 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. You can find alternatives through the base part number STM32F401. The device works in YES PWM channels. The device is embedded with CORTEX-M4F CPU family. It is at 26MHz clock frequency.
STM32F401CCU6TR Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F401CCU6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F401CCU6TR Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F401 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 84MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 262144 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |