MSP430F5328IRGCR Overview64-VFQFN Exposed Pad-packages are available. There are 47 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430F5xx series. This program memory has a size of 128KB 128K x 8, which indicates what the size of the program memory is. CPUXV2 Core processors are used in MCU. The part has a memory size of 128kB. The base part number MSP430 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 25MHz. In this chip, 64 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. There is FLASH memory in this equipment. As a result of its MSP430 core architecture, it can be used in many applications. This device has 47 programmable input and output channels. With 2 UART channels, it has all the features you may need. In total, it has 16 ADC channels for the measurement of signals. There is a set of 16 A/D converters on the device.
MSP430F5328IRGCR Features64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
MSP430F5328IRGCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F5328IRGCR Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-VQFN (9x9) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 47 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | MSP430 |
| Max Frequency | 25MHz |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 47 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of GPIO | 48 |
| Height | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |