STM32F411RET7 OverviewThe package is 64-LQFP-shaped. There are 50 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32F4 series of electrical components. Having a size of 512KB 512K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number STM32F411, you will be able to find alternatives for the part. Devices work in YES PWM channels. As far as its frequency goes, it operates according to a 26MHz clock.
STM32F411RET7 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F411RET7 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F411RET7 Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F411 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 100MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |