MSP430F6723IPZR OverviewIn a 100-LQFP package, the MCU is available. 72 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430F6xx series components make up this electrical component. 64KB 64K x 8 is the size of its program memory. A CPUXV2 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 64kB is the memory size of the part. The base part number MSP430 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 25MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 100 pins. The clock has 4 timers or counters on it. There are 100 pins on it. It programs in 72 Programmable I/O. 3 UART channels are available on it. The MCU has 8 A/D converters. There are 4 serial I/Os incorporated into the chip part.
MSP430F6723IPZR Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F6723IPZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F6723IPZR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F6xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 100 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 72 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b, 2x24b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Number of Programmable I/O | 72 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |