![]()
Add to cart |
MSP430F135IPMR is a mixed-signal microcontroller belonging to the MSP430? family composed of various devices with different sets of peripherals positioned for different applications. Its architecture and low-power modes are designed for extending the power life in portable measurement applications. MSP430F135IPMR microcontroller provides ultra-low power consumption of 280 μA at 1 MHz, 2.2 V in active mode, 1.6 μA in standby mode, and 0.1 μA in off mode (RAM Retention).
Low supply voltage range, 1.8 V to 3.6 V
Ultra-low power consumption
Five power-saving modes
Wakeup from standby mode in less than 6 μs
16-Bit RISC Architecture, 125-ns instruction cycle time
Sensor systems
Hand-held meters
Industrial controls
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430x1xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 + 256B |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |