![]()
Add to cart |
It comes in a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. It has a number of 44I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 16-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FRAM. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in MSP430? FRAM Series.
MSP430? FRAM series
48 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 48 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430FR2033IG48R Microcontroller applications. MSP430FR2033IG48R MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 15.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 44 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 15.5KB 15.5K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 3.7mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 0 b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |