STR911FAW47X6 OverviewIn a 128-LQFP package, the MCU is available. 80 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STR9 series components make up this electrical component. 2MB 2M x 8 is the size of its program memory. A ARM9® Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 128 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 1.8V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 2MB is the memory size of the part. The base part number STR911 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 96MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 128 pins. The clock has 4 timers or counters on it. There are 128 pins on it. There is an integrated ARM core architecture in it. I would like to mention a few additional features such as ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY in order to name a few.
STR911FAW47X6 Features128-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STR911FAW47X6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STR911FAW47X6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STR9 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Frequency | 96MHz |
| Base Part Number | STR911 |
| Pin Count | 128 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Power Supplies | 1.83/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~2V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM9® |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| ROM (words) | 2097152 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |