MSP430FR2633IRHBT OverviewThis Microcontroller comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package. This Microcontroller has 19 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FRAM. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in MSP430™ FRAM Series. The size of the program memory of Microcontroller is 15.5KB 15.5K x 8. MCU is powered by MSP430 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 32 terminals. Microcontroller comes with 16 bit size. The component always operates in 2V supply voltage. MCU chip has NO DMA channels. The part owns 15.5kB memory size. MCU's frequency is 16MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 32. It enjoys 2 UART channels.
MSP430FR2633IRHBT Features32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR2633IRHBT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR2633IRHBT Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 2V |
| Frequency | 16MHz |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 15.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 19 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 15.5KB 15.5K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |