STM32F446MEY6TR OverviewThis Microcontroller comes in a 81-UFBGA, WLCSP package. This Microcontroller has 63 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F4 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 512KB 512K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M4 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 81 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 512kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32F446. MCU's frequency is 180MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 81. The device is embedded with CORTEX-M4 CPU family. It has a ARM core architecture integrated into it. 16 external interrupts are included in the eletrical part.
STM32F446MEY6TR Features81-UFBGA, WLCSP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F446MEY6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F446MEY6TR Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 81-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 81 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 81 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 180MHz |
| Base Part Number | STM32F446 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 63 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Supply Current-Max | 115mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 14x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Address Bus Width | 6 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 6 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of DMA Channels | 2 |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 3.693mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |