MSP430FR5720IRGET Overview24-VFQFN Exposed Pad-packages are available. There are 17 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FRAM in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430™ FRAM series. This program memory has a size of 4KB 4K x 8, which indicates what the size of the program memory is. CPUXV2 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 24 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 4kB. The base part number MSP430 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 8MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 24 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It has 24 pins in total. There is FRAM, ROMless memory in this equipment. This device has 17 programmable input and output channels. With 1 UART channels, it has all the features you may need. There is a set of 10 A/D converters on the device. MCU chip is equipped with 2 serial I/Os in the part.
MSP430FR5720IRGET Features24-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR5720IRGET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR5720IRGET Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 24 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 17 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FRAM, ROMless |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 2.8mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 4096 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 10 |
| Number of Programmable I/O | 17 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | 0 |
| RAM (words) | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |