![]()
Add to cart |
Microcontrollers (MCUs) of the F2806x series offer the strength of the C28x core and CLA along with highly integrated control peripherals in low pin-count devices. This family offers a high level of analog integration and is code-compatible with earlier C28x-based programs. Single-rail operation is possible because to an integrated voltage regulator. The HRPWM module has been improved to support dual-edge control (frequency modulation). There are now analog comparators that can be wired directly to control the ePWM outputs and have inbuilt 10-bit references. The ADC supports ratio-metric VREFHI/VREFLO references and converts between 0 and 3.3-V fixed full-scale range. Low overhead and latency have been optimized for the ADC interface.
90 MHz (11.11-ns cycle time)
16 × 16 and 32 × 32 Multiply and Accumulate (MAC) operations
16 × 16 dual MAC
Harvard bus architecture
Atomic operations
Fast interrupt response and processing
Unified memory programming model
Code-efficient (in C/C++ and Assembly)
Two Serial Communications Interface (SCI) [UART] modules
Two Serial Peripheral Interface (SPI) modules
One Inter-Integrated-Circuit (I2C) bus
One Multichannel Buffered Serial Port (McBSP) bus
One Enhanced Controller Area Network (eCAN)
Universal Serial Bus (USB) 2.0
Air conditioner outdoor unit
Door operator drive control
Inverter & motor control
On-board (OBC) & wireless charger
Automated sorting equipment
CNC control
Textile machine
Welding machine
EV charging station power module
Wireless vehicle charging module
Energy storage power conversion system (PCS)
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 90MHz |
| Base Part Number | 320F28062 |
| Pin Count | 80 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 26K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 64K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Number of Programmable I/O | 40 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |