MSP430FR5729IRHAR OverviewIn a 40-VFQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 32 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FRAM type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430™ FRAM series components make up this electrical component. 16KB 16K x 8 is the size of its program memory. A CPUXV2 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 40 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 16kB is the memory size of the part. The base part number MSP430 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 8MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 40 pins. The clock has 5 timers or counters on it. There are 40 pins on it. It has built-in FRAM, ROMless memory. 2 UART channels are available on it. The MCU has 14 A/D converters. There are 2 serial I/Os incorporated into the chip part.
MSP430FR5729IRHAR Features40-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR5729IRHAR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR5729IRHAR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FRAM, ROMless |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 14x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| ROM (words) | 16384 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 14 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | 0 |
| RAM (words) | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of GPIO | 33 |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |