MSP430F5232IRGZT OverviewIn a 48-VFQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 37 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430F5xx series components make up this electrical component. 64KB 64K x 8 is the size of its program memory. A CPUXV2 Core processor is used to power the device. 48 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 64kB is the memory size of the part. The base part number MSP430 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 25MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 48 pins. There are 48 pins on it. There is an integrated RISC core architecture in it. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose. This part contains 16 external interrupts which provide a high level of flexibility.
MSP430F5232IRGZT Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F5232IRGZT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F5232IRGZT Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 11mA |
| Bit Size | 16 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | RISC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85°C |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |