MSP430FR6989IPZR OverviewIn a 100-LQFP package, the MCU is available. 83 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FRAM type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430™ FRAM series components make up this electrical component. 128KB 128K x 8 is the size of its program memory. A CPUXV2 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 128kB is the memory size of the part. The base part number MSP430 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 16MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 100 pins. 2 UART channels are available on it. The MCU has 16 A/D converters. There are 3 serial I/Os incorporated into the chip part. It is possible to have 20 bits in a IC chip.
MSP430FR6989IPZR Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR6989IPZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR6989IPZR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MSP430 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 83 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 0 b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 20 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |