STM32F217IGH6 OverviewThere is a 201-UFBGA package available. The board has 140 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F2-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 1MB 1M x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M3 Core processor. IC Chip terminations are 201. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. This IC part has a memory size of 1MB. There are a number of alternatives to the base part number STM32F217 that you can find. Performing well when operated at frequency 120MHz can be achieved. On the chip, there are 176 pins that can be accessed. It comes with 14 timers/counters that can be set up. The pins counted are 176. The CPU is based on ARM cores. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device has a total of 24 ADC channels in total. There are 6 PWM channels used by the device in total. A total of 3 I2C channels have been integrated into the part.
STM32F217IGH6 Features201-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F217IGH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F217IGH6 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 201 |
| Max Power Dissipation | 513mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F217 |
| Pin Count | 176 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 500μm |
| Length | 10.05mm |
| Width | 10.05mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |